Z dziennika berlińskiego

Autor: Max Frisch

Opracował i podał do druku Thomas Strässle przy współpracy Margit Unser.

Max Frisch (1911–1991) był jednym z czołowych twórców literatury niemieckiej XX wieku. Niedługo po przeprowadzce do Berlina zaczął prowadzić codzienne zapiski. które złożyły się na dzieło unikatowe w jego dorobku literackim. Autor zażądał jednak. by z uwagi na bardzo osobisty charakter notatki te opublikowano dopiero po dwudziestu latach od jego śmierci.

Ideowy spadkobierca Bertolda Brechta. przyjaciel Güntera Grassa i Uwe Johanssona. mistrz portretu psychologicznego. wnikliwy obserwator sytuacji politycznej. mieszkaniec Berlina Zachodniego śledzący zmiany po drugiej stronie muru. moralista wnikliwie przyglądający się relacjom międzyludzkim. starzejący się pisarz świadomy swojej sławy. mąż dużo młodszej kobiety – autor Homo faber Stillera daje się poznać z wielu stron.

„To nie jest brulion. tylko książka. od początku do końca skomponowana. prywatne zapiski też są na czysto. precyzyjnie sformułowane. to nie takie sobie notatki. Przymus formułowania jest ważny. inaczej zostaje tylko użalanie się nad sobą” – ta myśl przyświeca Frischowi w czasie pisania dziennika. który zaczyna w momencie przeprowadzki do nowego mieszkania w roku 1973. a kończy w chwili wyjazdu do USA rok później.

„Można tu odnaleźć Maxa Frischa w pełni. z bezmiernym bogactwem tematów. z właściwą mu przenikliwością psychologiczną i ciekawością spraw społecznych.” Jörg Magenau. „Süddeutsche Zeitung”

„Istna skarbnica wiedzy. a przede wszystkim gęste. przesycone atmosferą epoki świadectwo.” Helmut Böttiger. Deutschlandradio Kultur

„„Z dziennika berlińskiego” to portrety naszkicowane z wielką empatią.” Volker Hage. „Der Spiegel”

„Zapiski „Z dziennika berlińskiego” obejmujące lata 1973–1974 to najobszerniejsza wypowiedź Frischa o stosunkach w NRD […]. Dla współczesnego czytelnika będzie to relacja z obcego świata. niczym ponura opowieść o Niemczech z gatunku science fiction.” Richard Kämmerlings. „Die Welt”

„To literackie wydarzenie. w którym Max Frisch obserwuje sam siebie.” „Focus”

„Wnikliwe i interesujące są zapiski o elitach kulturalnych Berlina Wschodniego lat 70.” Detlef Kuhlbrodt

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 27.9


Masz na imię Camille

Autor: Agnieszka Stabro

Historia Camille Claudel opowiedziana jej samej przez Autorkę. Dzieciństwo na prowincji Francji. pobyt w Paryżu. którego barwne opisy przenoszą czytelnika do XIX wieku. kiedy przy kawiarnianych stolikach w oparach absyntu artyści dyskutowali o sztuce oraz życiu. pełen namiętności. a zarazem cierpienia związek z Auguste’em Rodinem. kariera artystyczna Claudel. wreszcie jej pobyty w szpitalach psychiatrycznych tworzą niesamowitą mozaikę zdarzeń. uzupełnioną o nietłumaczoną dotąd korespondencję rzeźbiarki. Drugoplanowymi bohaterami książki stają się Paryż XIX wieku – fascynujące miasto pełne sprzeczności – oraz prace Camille Claudel. Przeanalizowane i zinterpretowane przez autorkę. osadzone w kontekście losów artystki. a jednocześnie przedstawione w szerokiej perspektywie. zyskują

31.5: https://woblink.com/ebook/naznaczeni-piramida-strachu-lynn-jennifer-barnes–32181u

Cena:książki za darmo do pobrania, zanim odfrunę, piotr piniński, święta księga chrześcijan, grupa interesu, katarzyna szarzec, cudaczek wysmiewaczek tekst, uncharted 4 trofea poradnik, far cry 5 misje, pakistańska córka, david weber schronienie 9 chomikuj, showgirl, aneta gawkowska, ebooki, 1000 slow pl, ksiazka o macierewiczu, objawienia z quito…