Zrozumieć psa. Jak być jego lepszym przyjacielem

Autor: John Bradshaw

Autor obala szereg obiegowych opinii o psach. tłumacząc. iż psy nie są dążącymi do dominacji udomowionymi wilkami. Są stworzeniami. u których rozwinęły się cechy umożliwiające im życie w harmonii z innymi gatunkami. zwłaszcza z ludźmi. Autor posługuje się przełomowymi badaniami nad relacjami ludzi ze światem zwierząt. by pokazać świat z perspektywy psa.

Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika psów.

Wydawnictwo: Czarna Owca

9788381191630: Wydawnictwo

11.9: https://woblink.com/ebook/wichrowe-opowiesci-barbara-wrzesinska-magdalena-wrzesinska-133846u

Cena: Magdalena Wrzesińska

Zmartwychwstanie. Instrukcja obsługi

Autor: Fabrice Hadjadj

Książka Hadjadja wymyka się schematom. To rodzaj zaskakujących świeżością spojrzenia medytacji na temat zmartwychwstania. przechodzących w filozoficzne refleksje nad naszą codziennością. Autor z właściwą sobie swobodą zestawia obrazy biblijne. odchodzi od znanych nam klasycznych interpretacji. nie wchodząc przy tym w konflikt z prawdami wiary.

„Teza. która przyświeca tej niewielkiej książeczce. jest następująca: objawienia Zmartwychwstałego mają zdecydowanie przyziemny charakter. Jeśli ukazuje się uczniom. to nie po to. żeby wszyscy zapomnieli o Bożym świecie. zapatrzeni w niesamowitą wizję. Wręcz przeciwnie – przypomina nam o miłości bliźniego. Uczy nas spojrzenia z góry. spojrzenia na te same rzeczy. które widzą wszyscy śmiertelnicy. ale z perspektywy Ducha.”

„Zmartwychwstały niczym nie przypomina (…) nadludzi. Jego chwała lgnie do codzienności. Właśnie osiągnął absolutny szczyt doskonałości. i co? I nic. Nie znalazł lepszego zajęcia. niż pogaduszki i kolacyjka z przyjaciółmi. Zachowuje się jak zwykły człowiek. co samo w sobie stanowi niezbity dowód na to. że jest Bogiem (żaden zwykły człowiek nie dąży do tego. by postrzegano go jak zwykłego człowieka. ba. przejawiamy niezbyt chwalebną skłonność do przesady i zrobilibyśmy wszystko. byle tylko sprawiać wrażenie. że jesteśmy jako bogowie). Zmartwychwstały nie organizuje pokazu żonglerki ciałami niebieskimi. bo ich obroty są od stworzenia świata posłuszne Jego woli. Nie emanuje splendorem zdolnym przyćmić gwiazdy na gali oscarowej. chciałby raczej sprawić. żeby to nasze gęby rozpromieniły się radością. I już dziś sprawia. że wilk mieszka wraz z barankiem. bo przecież posłał swoich uczniów jak owce między wilki (Łk 10.3)… a mnie udziela łaski. żebym mógł dochowywać wierności żonie i co wieczór iść z nią do łóżka.”

Wydawnictwo: W Drodze

Rewolucja kulturalna

Autor: Frank Dikotter

Po gospodarczej klęsce Wielkiego Skoku Naprzód. który w latach 1958–1962 kosztował życie dziesiątki milionów ludzi. starzejący się Mao musiał ratować swoją pozycję i pozbyć się wrogów. Oficjalnym celem rewolucji kulturalnej było oczyszczenie kraju z elementów burżuazyjnych i kapitalistycznych. które – jak twierdził Przewodniczący – stanowiły zagrożenie dla komunistycznej ideologii. Mao wykorzystał jednak tę okazję. by wystąpić przeciwko współpracownikom. w tym także wieloletnim towarzyszom broni.

Chińscy uczniowie i studenci powołali do życia Czerwoną Gwardię. przysięgając bronić Przewodniczącego aż do śmierci. Wkrótce jednak z jej szeregów wyłoniły się rywalizujące ze sobą frakcje. które w imię czystości rewolucji toczyły regularne uliczne walki. W kraju zapanował chaos. interweniowało wojsko. Krwawe czystki dotknęły co pięćdziesiątego obywatela. a konsekwencje rewolucji kulturalnej były dotkliwie odczuwane przez lata.

Dostęp do świeżo odtajnionych dokumentów. raportów służby bezpieczeństwa i nieocenzurowanych wersji przemówień przywódców partyjnych pozwolił Frankowi Dikötterowi w nowatorski i niezwykle klarowny sposób opisać kolejne ciemne karty najnowszej historii Chin.

„Rewelacyjne studium burzliwych czasów rewolucji kulturalnej w Chinach. Dikötter opowiada wstrząsającą historię niewiarygodnego cierpienia. łącząc twarde dane historyczne z poruszającymi świadectwami tamtych czasów. „Rewolucja kulturalna” to doskonała kontynuacja „Wielkiego głodu i Tragedii wyzwolenia”.” „Kirkus Reviews”

„Gdyby „Rewolucja kulturalna” była szeroko dostępna w Chinach. mogłaby zagrozić panującemu aktualnie reżimowi. Książka Diköttera pomaga zrozumieć współczesne Chiny.” „The New York Times Book Review”

„Świetnie opracowana i rewelacyjnie napisana książka Diköttera o przyczynach i konsekwencjach rewolucji kulturalnej w Chinach jest istotnym przypomnieniem tragedii. do której doprowadził ostatni eksperyment Mao.” „The Guardian”

„Ostatnia część wspaniałej trylogii historycznej Franka Diköttera. […] Ta genialna książka nie pozostawia czytelnikowi żadnych wątpliwości: Mao niemal zrujnował Chiny. zostawiając po sobie w spadku atmosferę paranoi. którą przez lata utrzymywały kolejne dyktatury i która jest tak dobrze widoczna u współczesnego autokraty Xi Jinpinga.” „The Sunday Times”