Dziennik 1957-1958

Autor: Gustaw Herling-Grudziński

Nigdy niepublikowany sekretny dziennik Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Pierwsze lata emigracji. życie rodzinne i rozterki zawodowe

Poruszająca. adresowana tylko do siebie relacja pisarza poszukującego własnego miejsca w świecie

Autoportret 38-letniego Herlinga-Grudzińskiego w najtrudniejszym okresie życia

Powstały w latach 1971–1992 Dziennik pisany nocą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stanowi jedno z najważniejszych dzieł diarystyki światowej. Dziś. dzięki sensacyjnemu znalezisku. jakiego dokonały żona pisarza Lidia Croce i córka Marta Herling. w ręce czytelników trafia nieznany. nigdy wcześniej niepublikowany dziennik pisarza z lat 1957–1958. Sam fakt. że Herling-Grudziński go nie zniszczył. świadczy o znaczeniu. jakie miały dla niego te intymne zapiski.

Co o wielkim pisarzu mówi ten tajemniczy tekst? Czego nowego dowiemy się o autorze Innego Świata?

Gustaw Herling-Grudziński zamieszkał w Neapolu w 1955 roku. Dziennikowe zapiski są świadectwem trudnych początków nowego życia — pisarz czuje się jeszcze wyobcowany i nic nie zapowiada. że Włochy staną się jego drugą ojczyzną. Czytelnicy znający monumentalny Dziennik pisany nocą mogą być zaskoczeni szczerością i intymnym charakterem tego tekstu. Herling-Grudziński opisuje burzliwe nieraz relacje i z ludźmi. a portrety wielu ważnych postaci kultury polskiej goszczących w domu Herlingów nie zawsze są kreślone z życzliwością. Stosunek do własnej twórczości jest tu jeszcze niespokojny i dramatyczny. a zmarła samobójczą śmiercią w 1952 roku pierwsza żona Krystyna powraca we wspomnieniach i dręczących pisarza snach. Dziennik 1957–1958 jest wreszcie dokumentem małżeństwa i ojcostwa. życia rodzinnego i towarzyskiego w domu przy via Crispi oraz pracy dziennikarskiej i pisarskiej: lektur. obmyślania pierwszych opowiadań powstałych w tamtych latach. a także nieukończonej i zniszczonej przez Herlinga-Grudzińskiego autobiograficznej powieści Ciemny staw.

Poetyka Dziennika 1957–1958 – głęboka prywatność i niemaskowana niczym szczerość – ma tylko jednego adresata. Jest nim sam autor (fragment wstępu Włodzimierza Boleckiego).

1 stycznia 1957. wtorek

Zupełnie samo. jak gdyby niepomyślane. wyskakuje z ukrycia i zagląda mi w oczy pytanie: „Co ze mną będzie?”. Co ze mną będzie? Czy potrafię tak żyć. nie pisząc i nie kochając. interesując się tym. co mnie niegdyś obchodziło. raczej z przyzwyczajenia niż z prawdziwej ciekawości?

19 lutego 1957. wtorek

Mały coraz zabawniejszy i bardzo łobuzowaty. Kiedy zacznie mówić? Nigdy bym nie przypuszczał. że posiadanie dziecka może tyle znaczyć.

16 stycznia 1958. czwartek

Nic. Nie mogłem ani pisać. ani myśleć. ani czytać. Zacząłem przed chwilą pić i pewnie nie skończę. aż mnie nie zwali z nóg. Ile bym dał za to. żeby móc z kimś pić! Żeby móc przynajmniej mówić! Nie po włosku. nie…

Znakomitym uzupełnieniem książki są wspomnienia Lidii Croce w przekładzie Andrzeja Litworni. wspomnienia córki Marty Herling oraz niepublikowane wcześniej zdjęcia z jej archiwum rodzinnego.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 34.9


First Love

Autor: James Patterson

Wzruszająca. słodko-gorzka opowieść o życiu. śmierci i niesamowitej sile pierwszej miłości. Znasz ten stan? Niektórzy opowiadają wtedy całemu światu. że czują motyle w brzuchu… Inni za to uparcie twierdzą. że uczucia są dla słabych. a więc na pewno nie dla nich. Prawda jest jednak taka. że miłość dotyczy każdego. a ta pierwsza zostaje w pamięci na zawsze. Axi jest gdzieś pośrodku tej skali. ale zupełnie się nad tym nie zastanawia. Ma w głowie plan ucieczki i bynajmniej nie jest to ucieczka od zakochania. Chce po prostu odciąć się od trudnej rzeczywistości. a przede wszystkim od rodziców. którzy zdają się już niczym nie interesować. Szalona podróż przez Stany Zjednoczone ma pomóc dziewczynie oddzielić przeszłość grubą kreską. No. może nie tak szalona. jak to sobie wyobraża jej najlepszy przyjaciel Robinson. którego wtajemnicza w swoje plany… i w którym jest szaleńczo zakochana. Axi doskonale wie. że dla chłopaka ta wyprawa ma trochę inny sens. Bo gdy masz naprawdę życiowy problem. romantyczne uniesienia zyskują całkiem inny wymiar. a czasem i finał… Feeria Young uprzedza: ta powieść z pewnością złamie wasze serca i wywoła wzruszenie. Ale jest warta każdej wylanej łzy. Zupełnie tak jak pierwsza miłość.

Wydawnictwo: Feeria

Cena: 29.9


https://woblink.com/product-publication/download/126913/epub

1:

:

Cena:


ISBN

9788365947956: Wydawnictwo

Format

103.2: https://woblink.com/ebook/prawo-przedsiebiorcow-przewodnik-po-zmianach-przepisow-dominik-majewski-125293u

Cena:


ISBN

9788363444457: Wydawnictwo

Format

25: https://woblink.com/ebook/szczescie-jest-posiadac-dom-pod-ziemia-losy-kobiet-ocalalych-z-zaglady-w-okolicach-dabrowy-tarnowskiej-jan-grabowski-chaja-rosenblatt-melania-weissenb

Cena:


Homo militans

Autor: Urszula Świderska-Włodarczyk

Następna po Homo nobilis odsłona badań nad wzorami i wzorcami osobowymi. które w każdej epoce kształtują postawy i styl życia ludzi. Tym razem autorka na podstawie źródeł. głównie kronikarskich. analizuje sylwetkę wzorcowego wojownika i rycerza w średniowiecznej Polsce. Jakie powinien mieć cechy? Jakie umiejętności? Jak powinien postępować w walce i w życiu codziennym? Czego od niego wymagał władca. a czego rodzina? Przy okazji poszukiwania odpowiedzi na te pytania poznajemy barwną panoramę średniowiecznej Polski. a zwłaszcza życia jej elity.

Rycerskie wzory i wzorce osobowe w średniowiecznej Polsce to zjawisko niezwykle interesujące. ale też stosunkowo mało przebadane. Powstało wprawdzie wiele opracowań na temat etosu rycerskiego. obyczajów i wzorów rycer

29.9: https://woblink.com/ebook/nasz-chlopak-dobromila-jankowska-daniel-magariel-maria-wirchanowska-126020u

Cena:


Zarządzanie i inżynieria produkcji. Wybrane zagadnienia

Autor: Joanna Kurowska-Pysz

Zaawansowane technologicznie i organizacyjnie procesy zachodzące w nowoczesnych przedsiębiorstwach coraz częściej wymagają interdyscyplinarnego podejścia. Niezbędne obszary wiedzy o organizacji i zarządzaniu konfrontowane są z indywidualnymi rolami. jakie odgrywają w swoich

organizacjach liderzy. kierownicy. menedżerowie. specjaliści. Przed pracownikami zarządzającymi procesami produkcyjnymi stawiane są obecnie wielowymiarowe wymagania w sferze kwalifikacji. umiejętności i doświadczenia. których spełnienie warunkowane jest koniecznością gruntownej znajomości rozległych tematycznie zagadnień. Umiejętne łączenie wiedzy z dziedziny zarządzania oraz inżynierii produkcji jest niezwykle przydatne. zarówno w rozwiąz

30: https://woblink.com/ebook/odcienie-bezpieczenstwa-obszary-badan-kierunki-rozwoju-marek-walancik-paulina-polko-127714u

Cena: Paulina Polkokajetan wróblewski, czarci pomiot, zwierzyniec bralczyk, tesknota silnej kobiety za silnym mezczyzna, prosze slonia, trening sportowca, jak ludzie dobierają się w pary, przez kraj ludzi zwierząt i bogów, ksiazki online, fortnite książka, podstawowe wiadomości o islamie, prawo administracyjne skrypt, kazimierz jasiński, cat mackiewicz pdf, statystyczny drogowskaz…