Kapłony i szczeżuje

Autor: Magdalena Kasprzyk-Chevriaux

„Kapłony i szczeżuje” to opowieść o kuchni tak dawnej. że już zapomnianej. Kapłon. czyli wykastrowany i tuczony kogut. był najpopularniejszym składnikiem potraw w pierwszej polskiej książce kucharskiej. szczeżuje były desperacką próbą urozmaicenia diety biedaków. Kuchnia to jednak nie tylko przepisy i dania. to także wiedza o przyrodzie. smaku i świecie – dopiero na tej podstawie decydujemy. co jest. a co nie jest jedzeniem. Staropolska sztuka kulinarna przez wieki była pod przemożnym wpływem religii: post nie oznaczał tylko jedzenia ryby w piątek. kuchnia koszerna wpływała na zwyczaje żywieniowe chrześcijan. a kulinarne przemyślenia świętych Piotra i Pawła przez stulecia kształtowały naszą żywieniową wyobraźnię.

Kuchnia polska. którą znamy. to twór stosunkowo nowy. Więc gdy szefowie kuchni prześcigają się w poszukiwaniu czegoś jeszcze bardziej zaskakującego. możemy sięgnąć do zapomnianej przeszłości. Możemy – „ku pokrzepieniu serc” – przypomnieć sobie oszołamiającą karierę znanego kiedyś w całej Europie „szczupaka po polsku”. Możemy cofnąć się do czasów. gdy „barszcz” oznaczał zupę z barszczu. gdy pasternak albo rzepa nie były tylko słowami ze staroświeckich przysłów. gdy kucharze i smakosze wiedzieli. jak się przyrządza żółtonosy czy sielankę. Do tej. zdawałoby się. przebrzmiałej. a jednak fascynującej wiedzy możemy sięgać także ku pokrzepieniu żołądków.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 37.9


ISBN

9788301203740: Wydawnictwo

Format

69: https://woblink.com/ebook/dawno-temu-byl-sobie-algorytm-martin-erwig-139413u

Cena:


https://woblink.com/product-publication/download/139959/epub

1:

:

Cena:


Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu

Autor: Roger Lancelyn Green

Pełna magii i niesamowitości legenda o szlachetnych rycerzach. walce dobra ze złem i miłości

Legenda o królu Arturze jest jedną z najbardziej znanych legend w kulturze europejskiej. Od magicznego momentu. w którym Artur uwalnia miecz z kamienia. po ostatnią bitwę. Roger Lancelyn Green ożywia oszałamiający świat króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu.

Oto historie o mieczu w kamieniu. o Zielonym Rycerzu. o miłości Lancelota i Ginewry. o poszukiwaniu Świętego Graala i o odejściu do Doliny Avalonu.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Cena: 32


Jeden błąd

Autor: Anna Szafrańska

Prawdziwa miłość nigdy nie jest błędem

Dominika i Oliwier są parą od wielu lat. Ona wkrótce rozpocznie swoją pierwszą pracę jako nauczycielka w liceum. on ma zostać wspólnikiem w kancelarii jej ojca. Pozornie wszystko układa się tak. jak powinno. a jednak im bliżej daty ślubu. tym częściej Dominika ma wątpliwości co do przyszłości związku z apodyktycznym. impulsywnym narzeczonym. Sytuację komplikuje fakt. że jeden z jej uczniów staje się dla niej kimś znacznie więcej niż tylko zbuntowanym. niepokornym wychowankiem…

Jeden błąd to poruszająca historia kobiety. której udało się przetrwać piekło. oraz chłopaka. który za piekło uważał własne życie. Czy po tym wszystkim. co przeszli. tych dwoje będzie potrafiło otworzyć się na prawdziwą miłość?

<

31.9: https://woblink.com/ebook/o-pisaniu-na-chlodno-remigiusz-mroz-139016u

Cena:


Kreatorki. Kobiety. które zmieniły polski styl życia

Autor: Lidia Pańków

Projektantki. fotografki. ilustratorki. architektki. graficzki. scenografki. ikony i rewolucjonistki polskiego designu. Kobiety twórcze. niezależne. nowoczesne. które kształtowały polski styl życia i nowy wizerunek kobiety. Aby przebić się w zdominowanych przez mężczyzn latach dwudziestolecia międzywojennego i w niesprzyjającym sztuce PRL-u musiały być charyzmatyczne i wyjątkowo zdolne. Książka autorstwa Julii Pańków i Lidii Pańków to nie tylko zbiór dziesięciu portretów bohaterek. ale także wnikliwy wgląd w ich twórczość i mikroświaty. w których działały.

Kim była Janina Ipohorska współzałożycielka i redaktorka kultowego „Przekroju” i dlaczego kryła się pod męskim pseudonimem? Jak Jadwidze Grabowskiej. zwanej ‘nadwiślańsk

:

Cena:



poradniki do gier za darmo, joao silva, rozprawa o metodzie kartezjusz, zarazki, sap księgowość, nienasycony robert lewandowski, o fotografii susan sontag, artysta mrożek interpretacja, wilmowska iwona, gavin menzies, kolekcjonerka zbrodni, wyższej szkoły policji w szczytnie, call of duty ww2 solucja, trzeba mieć chaos w sobie by narodzić tańczącą gwiazdę, chyłka oskarżenie pdf, lowcy nazistow, upadek komunizmu w polsce krótko…