Ruda. córka Cwiego

Autor: Adam Dylewski

Każdy z warszawskich brzegów Wisły opowiada własną. odmienną historię. Prawobrzeżna Praga to kamienice. bramy. bazar. kominy. kolej. hardy. nieco lumpenproletariacki charakter. Lekko tylko ranna w powstaniu. wyszła z tragedii zburzonego miasta bez wielkich strat. Do dziś cieszy się opinią jedynej dotykalnej enklawy mitycznej Warszawy sprzed zniszczenia.

Przez kilka wieków mieszkali tu Żydzi. Ruda. córka Cwiego. spoczęła na praskim cmentarzu. Szmul Zbytkower dał nazwę Szmulowiznie. Gabriel Bergson ufundował Wielką Synagogę. Manas Ryba otworzył bazar. Dawid Rosenblum i Stanisław Najman stworzyli zręby potęgi fabryk Labor i Wulkan. Swój ślad odcisnęli fanatyczny Bal-Czuwe. mistrz bokserski Samuel Kenigswein i Miss Judea Zofia Ołdak.

Prascy Żydzi. podobnie jak cała prawobrzeżna dzielnica. jednocześnie byli częścią Warszawy i czuli swoją odrębność. Nierzadko były to związki bardzo silne. czego dowodzi wydanie praskiej księgi pamięci w Tel Awiwie i utworzenie praskiego ziomkostwa w Paryżu. W relacji z archiwum Ringelbluma opisującej wysiedlenie praskich Żydów do getta czytamy: „Na dzień przed zamknięciem dzielnicy jeden z praskich Żydów. były pracownik mykwy. popełnił w niej samobójstwo – zgodnie ze swoją zapowiedzią. że on Pragi nie opuści”.

Kto był „praskim gaonem”. a kto „genialnym dzieckiem z Pragi”? Gdzie się podziały istniejące jeszcze po wojnie praskie synagogi i domy modlitwy? Adam Dylewski odkrywa te i inne tajemnice żydowskiej Pragi.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 33.9


ISBN

9788301203740: Wydawnictwo

Format

69: https://woblink.com/ebook/dawno-temu-byl-sobie-algorytm-martin-erwig-139413u

Cena:


Ból przewlekły

Autor: Wojciech Leppert

Ból stanowi jeden z podstawowych objawów w medycynie. a ból przewlekły jest istotnym wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Skuteczne leczenie bólu poprawia jakość życia chorych i opiekunów we wszystkich wymiarach życia.

W książce omówiono m.in. patomechanizm bólu i ocenę kliniczną. farmakoterapię i techniki interwencyjne leczenia bólu oraz wpływ bólu na funkcjonowanie emocjonalne i zachowanie się pacjentów. psychologiczne aspekty rozpoznawania i leczenia bólu przewlekłego. współwystępowanie bólu i depresji. ból dolnego odcinka kręgosłupa. który jest istotnym problemem zdrowotnym. powodującym znaczne koszty społeczne i ekonomiczne.

Autorami książki są znani i cenieni lekarze klinicyści oraz psycholodzy op

44.5: https://woblink.com/ebook/rak-to-nie-choroba-a-mechanizm-uzdrawiania-andreas-moritz-139408u

Cena:


Archistorie

Autor: Radosław Gajda

Dlaczego jedne budynki stają się odważnymi dziełami sztuki. a inne kojarzą się z nijakością i nudą? Co powoduje. że bryła z cegły. kamienia lub betonu może wywołać emocje? Co sprawia. że ludziom mieszka się wygodnie. i co nowego kryją budynki. które otaczają nas na co dzień?

Twórcy przełomowego bloga „ARCHITECTURE IS A GOOD IDEA” odkrywają fascynujące historie o architekturze. Dowiemy się. jakim cudem warszawski wieżowiec Cosmopolitan składa się z trzech podwieszanych mostów. dlaczego pewien blok w Kopenhadze przypomina Himalaje i co popchnęło Le Corbusiera do zaprojektowania superbloku.

Autorzy w prosty. przystępny i atrakcyjny sposób opowiadają o przestrzeni. która nas otacza w domu. w biurze. w czasie wolnym. Udowadniają. że budynki to nie tylko materiały. ale opowieś

29.9: https://woblink.com/ebook/od-niechcenia-leszek-mierzejewski-138989u

Cena:


Star Force. Tom 10. Wygnaniec

Autor: B.V. Larson

Świeżo upieczony podporucznik Cody Riggs idzie w ślady ojca. legendarnego Kyle’a Riggsa. Wraz ze swoją narzeczoną. podporucznik Olivią Turnbull. udaje się w podróż kosmiczną. jednak nie jest im pisana miła wycieczka po układach Federacji. Los rzuca ich okręt setki lat świetlnych od domu. a jedyna droga powrotu jest odcięta. Zmuszony walczyć z wrogo nastawionymi kosmitami oraz własną załogą. Riggs obejmuje dowodzenie nad krążownikiem liniowym Nieustraszony i staje przed wyzwaniami. jakie mu się nie śniły. Czekają go rozpaczliwe zmagania o przetrwanie i powrót do domu.

Wydawnictwo: Drageus

Cena: 29.79łobocki, moje ćwiczenia klasa 3 sprawdziany pdf, glukhovsky, instrukcja obsługi alkoholika, skorpion z wydziału terroru, biochemia pasternak pdf, czwarty schowek, około północy, topr książka, metody badan pedagogicznych, royals. tom 2. sekret księcia pdf, konstytucja wolności hayek, lęk kępiński, słuchając psa, karolcia karty pracy do lektury, marketing w gastronomii pdf, witold ferenc, anna skolimowska…