Giordano Bruno. Męczennik nauki czy szarlatan?

Autor: Zbigniew Liana

Postać Giordana Bruna od ponad stulecia funkcjonuje w kulturze masowej jako podręcznikowy bez mała przykład „męczennika nauki”. który zginął z rąk wrogiego nauce Kościoła głosząc tezy Kopernika o ruchu Ziemi.

Jak w każdej mitologii także w micie męczenników nauki można odnaleźć całkiem spore ziarna prawdy. Kłopot w tym. że mit ten bardziej oddaje ducha dziewiętnastowiecznego antyklerykalizmu. którego jest wytworem. niż faktyczny stan rzeczy. Mity tego typu niczym krzywe zwierciadła ingerują głęboko w naszą zdolność postrzegania rzeczywistych relacji sprzed kilku stuleci zaburzając istotne proporcje. Deformacji ulega nie tylko obraz relacji Kościoła i religii do nauki. lecz także obraz samej postaci Bruna i jego wkładu w rozwój myśli naukowej.

Niniejsza pra

:

Cena:


Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego

Autor: Agnieszka Haska

Dwudziestolecie międzywojenne to niezwykły okres budowy niepodległej Polski. gwałtownych tarć politycznych. wielkiego kryzysu a zaraz potem  szybkiego rozwoju gospodarki. a także emancypacji kobiet. Niektóre z nich tak bardzo wzięły sobie do serca hasła równouprawnienia. że śmiało wkroczyły na ścieżki do tej pory zarezerwowane dla mężczyzn. wiodące ku najcięższym przestępstwom. najokrutniejszym zbrodniom. bezwzględnym napadom i porwaniom. O mrożących krew w żyłach dokonaniach zbrodniarek z zapałem informowała prasa brukowa; i właśnie przez pryzmat tych pisanych specyficznym językiem. sensacyjnych doniesień autorzy książki pokazują świat zbrodni w stylu retro. w którym główne role odgrywały bezwzględne kobiety. Doskonale udokumentowana. bogato ilustrowana książka wciąga jak najlepsza powieść sensacyjna. równocześnie niosąc ogromny ładunek fascynujących informacji o świecie. którego już nie ma. a do którego wciąż z nostalgią wracamy wspomnieniami.

Wydawnictwo: Akurat

Cena: 31.9


ISBN

9788308058046: Wydawnictwo

Format

27: https://woblink.com/ebook/klucze-adam-lang-17296u

Cena:remigiusz mróz chyłka tom 7, historia muzyki pdf, misja greyhound, poradnik dyżuranta pdf, przedsiębiorczość na czasie pdf, amerykańskie księżniczki, celibat marcin wójcik, medycyna estetyczna bez tajemnic pdf, chrześcijańscy królowie lechii, bogowie i herosi, cherezińska gra w kości, leksykon zdrowia, syzyfowe prace żeromski, bez znieczulenia jak powstaje człowiek, darmo.pl, siedem śmierci evelyn hardcastle chomikuj, benda street d, boss of me tia louise pdf pl, uruszczak historia państwa i prawa polskiego, życie to bajka, egzamin gimnazjalny matematyka zadania…