The Half-Hearted

Autor: John Buchan

Set in the closing years of the nineteenth century. „The Half-Hearted” tells the story of Lewis Haystoun. a dilettante and coward. Part I of the novel is a story of manners and romance in upper class Scotland. Part II is an adventure story on the North West frontier of India where Lewis saves the British Empire. The novel follows the life of Lewis Haystoun. a young Scottish laird. who finds himself unable to commit wholeheartedly to any course of action. His failure to seize the opportunity results in the woman he loves agreeing to marry a rival. Determined to face up to what he considers to be his cowardice. Haystoun departs for the Empire’s north west frontier where he dies attempting to hold a narrow mountain pass single-handedly against an invading Cossack army. Beautifully composed. evocative and compelling. this is a love story – but not with the conventional happy ending. Our hero and heroine fall in love and meet the usual obstacles. but fail to overcome them.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


1

:

:

Cena:


31177

5.51: https://woblink.com/ebook/nevada-zane-grey-31177u

1

:

Cena:


ISBN

9788377738023: Wydawnictwo

Format

29.9: https://woblink.com/ebook/ciasta-i-desery-dla-diabetykow-irmina-wala-pegierska-justyna-mrowiec-grazyna-jedrzejec-marcin-fabijanski-tomasz-zajbt-anna-nieporecka-agata-lewandowska-31207u

Cena:


Marketing w 3 Tygodnie

Autor: Michał Rusek

Ten poradnik marketingowy jest wyjątkowy. ponieważ autor zabierze cię w podróż pełną zabawnych porównań. nietypowych wniosków. a momentami mocnego sarkazmu. Z każdym kolejnym rozdziałem przedstawia świat i zachowania konsumenckie w świetle swoich własnych doświadczeń. od czasu do czasu uwypuklając pewne tendencje w zabawny i irracjonalny sposób.

 Lekkie pióro sprawia. że książkę ekspercką o dużym nasyceniu informacji me-rytorycznych czyta się równie chętnie jak powieść fabularną. Czytając publikację kilkukrotnie. za każdym kolejnym razem odkryjesz jak wiele informacji zawartych jest miedzy wersami. które uzupełniają to. co zostało napisane wprost. Dowiesz się m.in. dlaczego marketing jest jak dobra pierwsza randka. a także czy rozsądnie j

29.9: https://woblink.com/ebook/dalila-jason-donald-31582u

Cena:


Lost Pueblo

Autor: Zane Grey

Zane Grey is unrivalled in his mastery of the western scene… this is a charming and vintage story. Rich easterner Janey Endicott comes to Arizona with her father. where she is bored until she meets archeologist Phillip Randolph. who is investigating ancient Indian pueblos in the midst of the West’s wild culture. The distinct differences of personalities – she free and easy and wild. and he. quiet. reserved. „old fashioned” – is cause for quite interesting circumstances to erupt between them. Her father. rushing in where angels fear to tread. tries to match her with the son of an old friend. Complications arise. Moreover. her father and his money stage-manage all the excitement while the newly discovered pueblo ruins add prestige to the adventures which end in marriage.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena:nieprzewidziany, upojenie kristen proby chomikuj, fizyka atmosfery, myśl i bogać się audiobook, tomasz zalega, debiuty szachowe pdf, ekonomiczny wymiar nieruchomości pdf, anthony de mello przebudzenie pdf, e-booki za darmo, kompendium wiedzy o unii europejskiej, griffin podstawy zarządzania organizacjami, oblężenie konstantynopola 717, gyula krudy, rosling, znachor autor, świat jako wola i przedstawienie pdf…