Uwaga. szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda

Autor: Tadeusz A. Kisielewski

Historia służb wywiadowczych od biblijnych szpiegów po elektroniczną inwigilację.

Z czym zazwyczaj kojarzymy wywiad? Z szantażem. kradzieżą. zabójstwami. walką i innymi niezbyt miłymi działaniami. Tymczasem autor tej swobodnej. niekiedy żartobliwej lub złośliwej opowieści o dziejach szpiegostwa przypomina jednak. że zrodziło się ono z naturalnej. bynajmniej nie nagannej potrzeby bezpieczeństwa. Tak było u zarania wywiadu. gdy Noe wypuszczał na zwiady ptaki. tak jest i dziś. gdy satelity rozpoznawcze śledzą ruchy wojsk. Według Tadeusza Kisielewskiego stałe od tysiącleci są też podstawowe procedury i techniki szpiegowskie. ukazuje nam zatem te działania. w których najlepiej przejawia się natura wywiadu.

Autor między innymi szczegółowo przedstawia powstanie pierwszych w nowożytnej cywilizacji zachodniej struktur wywiadowczych – papieskiej i angielskiej – oraz pierwszego wywiadu Stanów Zjednoczonych. Ujawnia rolę polskich oficerów w szkoleniu agentów SOE i OSS oraz wnikliwie rozwija temat polsko-japońskiej współpracy na tym polu w latach 1904–1944. Przypomina też czasy. gdy dwa narody – polski i żydowski – nie miały własnego państwa. ale miały znakomicie działający wywiad.

Wydawnictwo: REBIS

Cena: 40.9


Komisja Jakiego. Czas rozliczeń

Autor: Bartłomiej Opaliński

Książka stanowi swoistą relację z pierwszego roku prac Komisji. spojrzenie na Komisje od wewnątrz przez dwóch jej członków wywodzących się z ugrupowań politycznych. które nigdy nie rządziły w Warszawie. a więc nie miały do czynienia z problemem reprywatyzacji widzianym z perspektywy rządzących.

Książka dostarcza bogatego materiału. zawiera wiele faktów i informacji. Ustawodawca. widząc brak automatyzmu państwa i bezradność w walce z reprywatyzacją postanowił przejść na sterowanie ręczne i wprowadził regulacje doraźne. ale skuteczne. Relacja ma charakter obiektywny z elementami konstruktywnej krytyki. Autorzy obnażają kulisy działania Komisji. jej funkcjonowanie od kuchni. podejmowane decyzje. Opisują zarówno wszystko to co pozytywne jak również zwracają uwagę na niedostatki czy wręcz absurdy. na które natknęli się w pracy. Relacja ma więc charakter słodko-kwaśny.

Choć na polskim rynku wydawniczym pojawiło się już wiele pozycji poświęconych reprywatyzacji. to jednak żadna z nich nie ukazuje Komisji w tak licznych szczegółach i kulisach jej działania. Jest to relacja osób najbliżej związanych z komisja – organem rozliczającym patologie reprywatyzacyjne. będących w sercu walki z dziką reprywatyzacją. w nieustannym ogniu walki z patologiami.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Cena: 29bezpłatne ebooki do pobrania, zgrzewanie tarciowe, sodoma martel, jak zapisać cv w pdf, martel frederic, gra o tron okładka, stany zagrożenia życia pdf, oskar i róża tekst, działania kontrterrorystyczne, fizjologia roślin, agnieszka choromańska, sierra cartwright boss pdf, klejzerowicz anna, tylko sprawiedliwość online, sponsor pdf, władysław reymont nobel, laila shukri kim jest, ostatnie życzenie mobi, janusz potocki, protoplasta rodziny, sapkowski audiobook, kosmiczne zachwyty chomikuj, alfabet krzyżówka…