Dla ciebie mogę umrzeć i inne zagubione opowiadania

Autor: F.Scott Fitzgerald

Zbiór wcześniej niepublikowanych opowiadań F. Scotta Fitzgeralda. legendarnego amerykańskiego pisarza. autora Wielkiego Gatsby’ego. dziś czytywanego częściej niż kiedykolwiek przedtem.

Tytuł nawiązuje do słynnego określenia Gertrude Stein. „zagubione pokolenie”. do którego zaliczany jest Fitzgerald.

Autor nie tylko doskonałych powieści. lecz także krótszych form stanowiących kronikę ery jazzu. tworzył opowiadania przez całe życie. Wiele z zebranych w niniejszym tomie złożył w głównych czasopismach amerykańskich i chociaż zostały przyjęte. nigdy nie ukazały się drukiem. Kilka powstało jako propozycje na scenariusze filmowe. jednak nie doczekały się ekranizacji. Napisane w charakterystycznym dlań ciętym i zaskakującym stylu kreślą obraz środowisk filmowych. lekarskich. uniwersyteckich na tle realiów Nowego Jorku. Karoliny Północnej czy Hollywood lat 30. XX wieku. a jednak poruszają kwestie uniwersalne.

Wprowadzenie A.M. Daniel. badaczki twórczości Fitzgeralda. oraz jej wstępy do poszczególnych opowiadań. wzbogacone zdjęciami pisarza i jego rękopisów. stanowią nieocenione źródło wiedzy na temat jego życia. czasów. a także warsztatu.

Wydawnictwo: REBIS

Cena: 40.9


Do fanatyków. Trzy refleksje

Autor: Amos Oz

Oto trzy eseje. w których Amos Oz mierzy się z problemami historycznymi. politycznymi i społecznymi. ważnymi dziś nie tylko w Izraelu.

Co jest istotą fanatyzmu? Skąd się on bierze? A może jego ziarno tkwi w każdym z nas? Czy można mu jakoś przeciwdziałać?

Choć autor odnosi się do historii. kultury i uwarunkowań Izraela. jego refleksje są przejmująco uniwersalne i niezwykle aktualne. Zwraca się zaś przede wszystkim do tych czytelników. którzy nie podzielają jego poglądów. Wyraża niepokój o przyszłość. ale też nadzieję. że lepsza przyszłość jest możliwa.

W świecie. w którym coraz silniej dają o sobie znać nacjonalizm i inne skrajne ideologie. warto wsłuchać się w jego głos.

Wydawnictwo: REBIS

Cena: 30.9


Moje szerokie tory

Autor: Anna Szuszek

Na pierwszy rok filologii rosyjskiej zakwalifikowało się dziewięć dziewcząt. pochodzących z różnych stron Polski. Wzorowe uczennice uczestniczące w olimpiadach przedmiotowych. społecznice lub córki wysokich osobistości partyjnych. Zanim jednak tam dotarły musiały zdać egzamin za znajomości języka i ukończyć trzytygodniowy kurs przygotowawczy.

Lata 80-te to ciekawe czasy – Polacy zmieniali ustrój polityczny. spontaniczni. pełni nadziei i ufności grupowali się w strukturach nowego nurtu społeczno-politycznego „Solidarności”. Wspomnienia bohaterki przelane na papier przenoszą nas do Rosji. do miejscowości Miasto. Wraz z kobietą rozpoczynamy trudny a jednocześnie ekscytujący okres. Pierwszy rok studiów – kierunek filologia rosyjska.

<

:

Cena:


To. czego nie widać

Autor: Agata Polte

To. czego nie widać. może boleć najbardziej

Malwina jest zdolną nastolatką w maturalnej klasie. Jej życie wypełnia głównie nauka. zajęcia pozalekcyjne i konkursy. Dziewczyna robi wszystko. by zadowolić wiecznie narzekającą i krytykującą ją matkę. nawet jeśli oznacza to zrezygnowanie ze wszystkiego. co lubi.

I chociaż radzi sobie najlepiej w szkole. w domu nieustannie słyszy jedną rzecz: że jest beznadziejna.

Gdy wydaje się. że nic się nie zmieni. w życiu Malwiny pojawiają się nowe osoby. Poznaje Bartka. chłopaka o sarkastycznym poczuciu humoru. zaprzyjaźnia się z Natalią. która mimo własnej trudnej sytuacji staje się dla niej oparciem. Życie Malwiny nagle. wręcz brutalnie przyspiesza. Czy będzie gotowa zawalczyć o siebie?

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Cena: 39niedopasowani samantha young pdf docer, magdalena winnicka, egipska księga umarłych pdf, mazeł tow, wyspy plugawe, agnieszka miklis, motyw przemiany, mein kampf pdf pl, zona mordercy, harlan coben netflix, miasto bezkresnej nocy, slownik frazeologizmow, scot jurek, rutkowski gra, kronika akaszy audiobook, bojazn boza, metody komunikacji, ciekawi świata fizyka, jacek hołub, fotografia pdf…