Naddniestrze

Autor: Piotr Oleksy

Naddniestrze – kraina dziwów i kontrastów. Kiedyś ojczyzna strachów i upiorów. o których pisał już Henryk Sienkiewicz w „Trylogii” . dziś miejsce pełne zaskakujących paradoksów: bo choć to państwo nieuznawane. o przyszłości politycznej decyduje się tu przy urnie wyborczej. Choć to kraj. który powstał w obronie radzieckich wartości. ważniejsze niż ZSRR jest w nim Imperium Rosyjskie. a przywiązanie do „prawdziwej” mołdawskości doprowadziło do wojny z Republiką Mołdawii. Choć to miejsce silnych podziałów narodowościowych. to tu po raz pierwszy i ostatni w historii ramię w ramię walczyli ukraińscy nacjonaliści i rosyjscy imperialiści. Jak tak naprawdę wygląda naddniestrzańska codzienność? I co ją ukształtowało?

Na te i inne pytania odpowiada Piotr Oleksy. ukazując całą paletę niewiarygodnych sprzeczności rządzących Naddniestrzem. Spotykamy tu watażków. gangsterów i gorących patriotów nieuznanego państwa. ale „jest tu też trochę jak w filmie polskim zdaniem Mamonia – spojrzysz w prawo. spojrzysz w lewo. nic się nie dzieje. Marazm i apatia – powie ktoś. Stabilność – stwierdzi ktoś inny”.

„Naddniestrze jest fascynujące. W niewielu miejscach Europy na tak małym terytorium zamieszkanym przez tak nieliczną ludność nagromadziło się tyle zawiłości historycznych. politycznych i kulturowych. Piotr Oleksy – badacz przeszłości Naddniestrza i świadek wydarzeń rozrywających się tam w ciągu ostatnich lat – otwiera przed nami historię i teraźniejszość tego parapaństwa. nieuznawanego przez inne kraje świata. ale istniejącego od trzech dekad z woli jego mieszkańców. Dziś Naddniestrze to nie tylko baza przemytniczej mafii i rosyjskiej armii. ale również ojczyzna ludzi. dla których egzotyczna nostalgia za sowieckim rajem stanowi sens życia.” Bogumił Luft. były ambasador RP w Rumunii i w Republice Mołdawii

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 29.9


Fryzjer męski

Autor: Adam Szulc

Ta książka to elementarz dla fryzjerów męskich. Jest w niej zawarta historia fryzjerstwa. rodzaje fryzur począwszy od starożytnego Egiptu. opisy narzędzi i gabinetów fryzjerskich.

Połączenie w niej tradycyjnej szkoły strzyżenia z nowoczesnym. subkulturowym fryzjerstwem. stawia ją w wyjątkowej pozycji – daje wiedzę dotycząca jednego z najstarszych zawodów nie tylko techniczną i historyczną. ale również kulturową i socjologiczną.

Po raz pierwszy polski fryzjer męski pisze książkę o fascynacji zawodem i przywraca rangę fryzjerstwu męskiemu. przez dziesiątki lat zepchniętemu na margines. Myślenie o fryzjerstwie było zdominowane przez fryzjerstwo damskie.

Książka może być podręcznikiem dla młodocianych adeptów fryzjerstwa.

Zamieszczone w niej rysunki autorstwa Pawła Garwola idealnie odzwierciedlają rodzaje fryzur i czynności wykonywane na głowach klientów.

Adam Szulc – znany poznański Barber – obserwuje go z perspektywy swej ponad trzydziestoletniej praktyki. zauważa zmiany w branży. łączy fascynację tradycją i historią rzemiosła fryzjerskiego z wszelkimi nowościami.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Cena: 38geneza stary człowiek i morze, darmowy program do cash flow, max payne 3 rozdziały, krotka rozprawa miedzy 3 osobami, arma 2 dayz, książka o seksie, sekretne życie zwierząt, prusak błażej, aneta wator, grzegorz radomski, robert monroe pdf, anna pilch, dobrze po rosyjsku, misia bela, jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, najsłynniejsi rycerze europy, komnata czarnej perły, e polityka pl, księga przeznaczenia, bajki ignacego krasickiego, superfood po polsku…