Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi

Autor: Andrzej Brzeziecki

Książka zawiera 13 rozmów z intelektualistami białoruskimi. Napisana została przez Andrzeja Brzezieckiego i Małgorzatę Nocuń. redaktorów dwumiesięcznika Nowa Europa Wschodnia.   Przez lata kazano Białorusinom zapominać narodowe traumy. fałszowano ich historie i izolowano od świata. Nie mogli posługiwać się swoim językiem. propaganda radziecka chciała by stali się sowieckimi ludźmi. by o białoruskości zapomnieli. Nauczyli się więc uciekać i wieść życie ‚w podziemi’. dlatego nazywa się ich narodem partyzantów.Cykl wywiadów z białoruskimi intelektualistami jest wycieczką do ich podziemnego świata. Pokazuje zmagania Białorusinów w odkrywaniu własnej historii. kultury. języka. Walkę garstki społeczeństwa z systemem i zgodę sporej części na łukaszyzm. Prze

10: https://woblink.com/ebook/ostatnie-lato-w-maisons-laffitte-hanna-maria-giza-8489u

Cena:


Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi

Autor: Andrzej Brzeziecki

Książka zawiera 13 rozmów z intelektualistami białoruskimi. Napisana została przez Andrzeja Brzezieckiego i Małgorzatę Nocuń. redaktorów dwumiesięcznika Nowa Europa Wschodnia.   Przez lata kazano Białorusinom zapominać narodowe traumy. fałszowano ich historie i izolowano od świata. Nie mogli posługiwać się swoim językiem. propaganda radziecka chciała by stali się sowieckimi ludźmi. by o białoruskości zapomnieli. Nauczyli się więc uciekać i wieść życie ‚w podziemi’. dlatego nazywa się ich narodem partyzantów.Cykl wywiadów z białoruskimi intelektualistami jest wycieczką do ich podziemnego świata. Pokazuje zmagania Białorusinów w odkrywaniu własnej historii. kultury. języka. Walkę garstki społeczeństwa z systemem i zgodę sporej części na łukaszyzm. Prze

10: https://woblink.com/ebook/ostatnie-lato-w-maisons-laffitte-hanna-maria-giza-8489u

Cena:


Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 – 20 czerwca 2013

Autor: Jerzy Pilch

Nowa książka Jerzego Pilcha w Wydawnictwie Literackim

Kiedy w czerwcu 2012 roku Jerzy Pilch zaczyna pisać drugi tom dziennika. Polska wylega na stadiony i w nieznośnym upale przeżywa rytualne porażki drużyny narodowej. Pisarz. wytrawny filozof polskiej piłki nożnej. przybiera tymczasem bardziej osobisty ton: odwraca się od telebimów na sąsiednim placu Defilad i w mieszkaniu na Hożej konfrontuje się ze wzmożeniem rzeczy ostatecznych. Kobiety odchodzą w siną dal – demony podchodzą ze wszystkich stron. Rzadsze stają się wizyty w realnej Wiśle – imaginacyjnej prawie nie opuszcza.

Otwarcie pisze o tęsknocie za zdrowiem. o uldze porannych przebudzeń. szansach na życie wieczne. Bablu. Cioranie. Dostojewskim. Obok osobistych przemyśleń nie brak tu anegdot i nawiązywań do bieżących wydarzeń. Typowe dla autora dystans i ironia. połączone z przeczuciem nieuniknionej. ale i na swój sposób wyzwalającej utraty kontroli nad wszystkim. czynią „Drugi dziennik…” frapującą i nieprzewidywalną lekturą. Bo to. co tak naprawdę zostało. to „Bóg i piłka nożna”. Ponad wszystko. „Drugi dziennik…” to prawdziwa rozkosz obcowania z Pilchowską frazą w sensie ścisłym.

Jerzy Pilch (ur. 1952 r. w Wiśle) – pisarz. dramaturg. felietonista. Na jego frazie wychowało się całe pokolenie polskich czytelników.

Był felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. „Polityki”. „Dziennika”. „Przekroju”.

W 1988 roku zadebiutował tomem opowiadań „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. nagrodzonym Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1989).

Ośmiokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nike.

Cztery jego książki znalazły się w finalne Nike: „Tezy o głupocie. piciu. umieraniu” (1998). „Bezpowrotnie utracona leworęczność” (1999). „Pod Mocnym Aniołem” (2001) i „Moje pierwsze samobójstwo” (2007). Powieść „Pod Mocnym Aniołem” została laureatką tej nagrody. Ostatnio nominację dostał również „Dziennik” – do Nagrody Literackiej Nike za 2013 rok.

Laureat Paszportu Polityki za książkę „Bezpowrotnie utracona leworęczność” (1998).

Dwa razy jego utwory znalazły się na liście stu najlepszych książek w USA wytypowanych przez magazyn „Kirkus Reviews”: „Tysiąc spokojnych miast” (2010) i „Moje pierwsze samobójstwo” (2012).

Powieść „Spis cudzołożnic. Proza podróżna” w 1994 roku doczekała się ekranizacji – autorem scenariusza i odtwórcą głównej roli jest Jerzy Stuhr. Na początku przyszłego roku na ekran trafi również adaptacja „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Jerzy Pilch jest autorem scenariuszy dwóch filmów z serii „Święta polskie”. tj. „Żółty szalik” (2000) w reżyserii Janusza Morgensterna i „Miłość w przejściu podziemnym” (2006) w reżyserii Janusza Majewskiego.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 30.99miasto noży, rodzaje funduszy unijnych, świąteczny gość online, barbara chyrowicz, wielka ucieczka snowdena, złote lata, kuchnia polska dla początkujących, harmonogram wzór, tomb raider plaża wraków, silent hill 2 poradnik, harv eker bogaty albo biedny, świat ebooków, górna małgorzata nie ma jak w przedszkolu, depesze herr, dacyszyn katarzyna, emi i tajny klub superdziewczyn audiobook, chyłka tom 2, sawicki histologia pdf…