Dunkierka. Sukces operacji „Dynamo”

Autor: Edward Keble Chatterton

Operacja „Dynamo” ‒ „cud Dunkierki”. który przesądził o losach wojny

27 maja 1940 roku wynik bitwy o Francję był już przesądzony. Wówczas to rozpoczęła się jedna z największych operacji II wojny światowej: ewakuacja spod Dunkierki.

Przez kolejne dziewięć dni. sformowana naprędce armada najrozmaitszych statków i okrętów ocaliła blisko 340 tys. żołnierzy sił sprzymierzonych. Przewiozła ich przez kanał La Manche i sprowadziła bezpiecznie z powrotem do Anglii.

Wspomnienia tamtych wydarzeń są wciąż żywe w pamięci Brytyjczyków. Jednak przy całym zaangażowaniu Królewskiej Marynarki Wojennej. marynarki handlowej oraz innych armatorów z Wysp Brytyjskich. wkład pozostałych zaangażowanych nacji ‒ Francuzów. Holendrów czy Belgów ‒ pozostaje niedoceniony. Podobnie zresztą jak znaczenie działań obronnych w Calais. Lille czy Amiens. które skutecznie odciągnęły uwagę Niemców od Dunkierki.

Książka Chattertona to nie jedna. a wiele opowieści. ukazujących ówczesne wydarzenia z różnej perspektywy. Dopiero splot rozmaitych faktów i relacji pozwala ujrzeć je w pełnym wymiarze. Z kolei przytaczane dokumenty z epoki wskazują. że pewne zdarzenia widziano i oceniano na bieżąco inaczej. często w opozycji do późniejszej wiedzy.

Autor opisuje „cud Dunkierki” okiem zapalonego żeglarza i byłego żołnierza. Relacjonuje go na gorąco. bo zaraz po zakończonej sukcesem operacji. W przystępny i rzetelny sposób przedstawia wnikliwie obraz zdarzeń. tętniący wciąż żywymi emocjami. Chattertona bulwersuje zdrada belgijskiego króla Leopolda II wobec aliantów. Jasno wyraża swą pogardę dla niemieckich ataków na wyraźnie oznakowane statki pasażerskie. Emanuje dumą z postawy cywilów. którzy. nieustraszeni. ruszyli praktycznie bezbronni w strefę walk.

Edward Keble Chatterton (1878‒1944) był żeglarzem. a także uznanym pisarzem z Sheffield. Jego podróże przez kanał La Manche. do Holandii. wokół basenu Morza Śródziemnego stały się tematem wielu książek i artykułów.

Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do ochotniczej rezerwy Królewskiej Marynarki Wojennej. gdzie dowodził flotyllą kutrów. Służbę zakończył w roku 1919 w stopniu komandora podporucznika.

W międzywojniu pisał książki o modelarstwie. powieści dla młodzieży oraz historie rozgrywające się na morzach. Od roku 1939 skupił się wyłącznie na tematyce II wojny światowej.

Wydawnictwo: Replika

Cena: 30.9


Lila

Autor: Cezary Andrzej Krajewski

Prawdziwa historia oparta na faktach. będąca dramatem wojennym. przedstawiająca wydarzenia z lat 1925–1945. obrazująca przełomowe momenty w dziejach narodu polskiego. Główną i tytułową bohaterką jest młoda dziewczyna (Lila) zmagająca się z rzeczywistością. w której się znalazła. Uczestniczka tajnych kompletów w zakresie szkoły średniej. W wieku szesnastu lat wstępuje w szeregi Podziemnego Państwa Polskiego – Armii Krajowej. W konspiracji od 1942 roku. Zaprzysiężona jako łączniczka AK. pseudonim „Lilka”.

Z Prologu

Cezary Krajewski – urodzony w Koszalinie w 1971 r. Autor scenariusza pełnometrażowego projektu oraz serialu fabularnego pod roboczymi tytułami „Lila”. ukazujących prawdziwą h

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 36


Terapia zajęciowa w geriatrii

Autor: Aneta Bac

Opieka nad osobami starszymi jest wyzwaniem teraźniejszości. Terapia zajęciowa umożliwia właściwe ich wspieranie w zakresie wykonywania znaczących dla nich zajęć oraz podnoszenie jakości życia.

Podręcznik został opracowany przez doświadczonych praktyków i zarazem nauczycieli akademickich. Autorzy w przystępnej i syntetycznej formie prezentują możliwości oraz sposoby pracy terapeuty zajęciowego z seniorami.

Podręcznik powstał z myślą o studentach kierunków terapia zajęciowa oraz fizjoterapia. Będzie również pomocny dla psychologów. pedagogów i asystentów osób niepełnosprawnych.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Cena: 79


https://woblink.com/product-publication/download/31306/epub

1:

:

Cena:administracja publiczna pdf, gambit książka, jacek piekara płomień i krzyż tom 4, tedy i owedy, aporie, tomasz pasierski, związki kompleksowe zadania, sprawdzian z matematyki klasa 4 do druku, problemy rynku pracy, lektura karolcia, sanditon online, krzysztof warchoł program nauczania wychowania fizycznego, skandale angielskich dworów, metaparadygmat, uzależnienia behawioralne pdf, max czornyj klątwa, rodney stark…