Adventures of Huckleberry Finn

Autor: Mark Twain

The Adventures of Huckleberry Finn is about a young boy. Huck. in search of freedom and adventure. He meets a run away slave named Jim and the two undertake a series of adventures based on the Picaresque novel by Mark Twain. As the story progresses the duo exploit an array of episodic enterprises. while Huckleberry slowly changes his views of bigotry. Along the way. Huck and Jim meet the King and Duke. who ultimately send the protagonists towards a different route on their journey. As Huck begins to have a change of heart. he gradually begins to distinguish between right and wrong. and conclusively. Huck is faced with the moral dilemma between the world’s prejudice. of which he’s grown up with. and the lessons Jim has taught him throughout the story about the evils of racism. The complexity of his character is enhanced by his ability to relate so easily with nature and the river.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


Antonina. or the Fall of Rome

Autor: Wilkie Collins

A romance of the fifth century. in which many of the scenes described in the ’Decline and Fall of the Roman Empire’ are reset to suit the purpose of the author. Only two historical personages are introduced into the story.– the Emperor Honorius. and Alaric the Goth; and these attain only a secondary importance. Among the historical incidents used are the arrival of the Goths at the gates of Rome. the Famine. the last efforts of the besieged. the Treaty of Peace. the introduction of the Dragon of Brass. and the collection of the ransom. Our heroine Antonina. a very young Roman maiden. flees her father and an amorous patrician neighbor. into the arms of a young. handsome. gentle. sympathetic Goth. This book does not show the intricacy of plot and clever construction of the author’s modern society stories; but it is full of action. vivid in color. and sufficiently close to history to convey a dramatic sense of the Rome of Honorius and the closing-in of the barbarians.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


Długopis

Autor: Miłosz Waligórski

Waligórski jest entuzjastą słowa. przygląda mu się z różnych odległości. testuje możliwości języka. ewidentnie bawi go jego zewnętrzne ubranie i melodia. która płynie na zdziwienie. Poeta wytycza swoją ścieżkę wiersza. zaciągając dług w awangardowych konceptach. dla których przekraczanie ograniczeń mowy i własnej poetyki jest nie tyle pragnieniem. co przeznaczeniem. Autor cały czas prowadzi nas na scenę języka i za kotarę. w kuluary. w miejsca. skąd rusza sens. zanim ukonstytuuje się w gotowy zapis. Łże-opowieści. zwichnięte narracje. przetrącone słowa. pokraki mowy i inne twory i zmory. wychodzą tu z wierszy i pokazują język. Muzyka tych strof jest tarciem się sensów. które nakładają się na siebie. Wstępujemy w progi marzenia. o które potyka się mowa i rozwiązuje się je

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 29.8brandon sanderson droga królów pdf, timothy zahn thrawn, urszula dudziak książka, leila meacham, analiza techniczna pdf, nela na tropie przygód, biskup ryś, psychologia osobowosci, anaruk, chłopiec z grenlandii, achaja tom 3 pdf, jak skutecznie rzucić palenie allen carr pdf free, tess gerritsen czarna loteria, anioł życia z auschwitz pdf…