Naznaczone literą „P”

Autor: Sophie Hodorowicz-Knab

Dramatyczne losy Polek w III Rzeszy

Zapomniana historia przymusowej pracy kobiet

Ponad połowę polskich robotników cywilnych w nazistowskich Niemczech stanowiły kobiety. a ich średni wiek wynosił około dwudziestu lat. Młode dziewczyny znalazły się w ekstremalnych okolicznościach: niedożywienia i wszechobecnego głodu. wycieńczającej pracy ponad siły. chorób i katastrofalnych warunków życia. Polskie robotnice przymusowe doznawały cierpień nie tylko fizycznych. ale również psychicznych. Atmosfera wrogości i przemocy pogłębiała mentalne wyczerpanie i poczucie bezradności. Te. które przeżyły wojnę. wciąż szukały spokoju duszy.

Naznaczone literą P. to oparta na solidnych historycznych źródłach opowieść o losach polskich kobiet wywiezionych do pracy przymusowej w nazistowskich Niemczech. Sophie Hodorowicz Knab dotarła do osobistych świadectw robotnic. na podstawie których odtworzyła dramatyczne realia kobiecej codzienności. Wyłania się z nich obraz nie tylko wszechobecnego cierpienia. ale również wielkiej odwagi i uporczywej woli przetrwania.

To pierwsza na polskim rynku książka pokazująca realia przymusowych robót w III Rzeczy z perspektywy kobiet.

W świecie pełnym ubóstwa i cierpienia choćby jeden niewielki akt dobroci i życzliwości okazanej w potrzebie często zapadał w pamięć na lata. a czasem nawet na całe życie — i to zarówno dorosłym. jak i małym dzieciom. Tak było w przypadku Janiny Buczek-Różańskiej. która najpierw wraz z rodziną została wysłana do obozu koncentracyjnego na Majdanku. a stamtąd trafiła do Niemiec jako robotnica przymusowa. „Święta spędzaliśmy zawsze w gronie Polaków. Ale raz zdarzyło się inaczej. Którejś Wigilii otworzyły się drzwi i wszedł Niemiec w mundurze. Jakież było nasze zdumienie. gdy okazało się. że przyniósł nam skromną. ale jakże miłą sercu — choinkę. Był zdziwiony naszymi łzami. A myśmy nie mogli uwierzyć w ten życzliwy gest ze strony Niemca. (fragment)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 39.9


ISBN

9788366071360: Wydawnictwo

Format

24.9: https://woblink.com/ebook/male-wielkie-rzeczy-henry-fraser-joanna-hardukiewicz-chojnowska-134575u

Cena:


https://woblink.com/product-publication/download/135742/epub

1:

:

Cena:mroczne porzadanie, prymityw epopeja narodowa, ostoja zagórski, fenomen poranka chomikuj, test z lektury władca lewawu, słownik wyrazów frazeologicznych, do zobaczenia w zaswiatach, mapa zagrożenia terrorystycznego, arkadiusz madaj, samorząd terytorialny dolnicki pdf, języku ognia, elementy sprawozdania finansowego pdf, jarosław woroń, niebo złote ci otworzę baczyński, kto ukradł mój ser pdf, mma fighter walka pdf, ebuk, kronika wypadków miłosnych pdf, namiętność lauren kate, systemy finansowe, heczko, nieprzysiadalność…