Burza zmysłów

Autor: Katherine Garbera

Jessi i Allan są jak ogień i woda – nie lubią się od dnia. w którym się poznali. I każde z nich stara się to okazać. Pod wpływem okoliczności jednak ich uczucia ulegają zmianie. Głęboka niechęć przeistacza się w równie gwałtowne pożądanie…

Wydawnictwo: Harlequin

Cena: 7.99


Edward Gierek. Szkic do portretu PRL

Autor: Mariusz Głuszko

Mariusz Głuszko (ur. 1970 r.). doktor nauk humanistycznych. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie (Wydział Społeczno-Pedagogiczny) oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego (Wydział Socjologiczno-Historyczny). Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii XIX i XX wieku z uwzględnieniem historii regionalnej. Autor książek: Walka konserwatystów krakowskich z demokratami na łamach ich organów prasowych w okresie 1867-1895 (2007). Bieszczady z historią i legendą w tle (2008). Pigułka historii. Cytaty. anegdoty. ciekawostki (2010). Epizody z historii XIX i XX wieku (2011). Między Strasburgiem a Sarajewem. Przemiany polityczne w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej w 1990 roku (2013). Polska wobec rozpadu ZSRR w 1991 roku (2015). a także artykułów naukowyc

Wydawnictwo: Harper Collins Polska

Cena: 19.99


ISBN

9788381030267: Wydawnictwo

Format

31.5: https://woblink.com/ebook/odwazona-danuta-awolusi-28080u

Cena:


Antonina. or the Fall of Rome

Autor: Wilkie Collins

A romance of the fifth century. in which many of the scenes described in the ’Decline and Fall of the Roman Empire’ are reset to suit the purpose of the author. Only two historical personages are introduced into the story.– the Emperor Honorius. and Alaric the Goth; and these attain only a secondary importance. Among the historical incidents used are the arrival of the Goths at the gates of Rome. the Famine. the last efforts of the besieged. the Treaty of Peace. the introduction of the Dragon of Brass. and the collection of the ransom. Our heroine Antonina. a very young Roman maiden. flees her father and an amorous patrician neighbor. into the arms of a young. handsome. gentle. sympathetic Goth. This book does not show the intricacy of plot and clever construction of the author’s modern society stories; but it is full of action. vivid in color. and sufficiently close to history to convey a dramatic sense of the Rome of Honorius and the closing-in of the barbarians.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


The Pathfinder

Autor: James Fenimore Cooper

In the third installment of the Leatherstocking Tales. Cooper takes his main character. here called the Pathfinder (Natty Bumppo) and examines his role as an explorer for British/Colonial forces in the forests and islands around the Great Lakes. The story is a classic historical adventure/romance and Bumppo falls in love. for the first and only time in the five novels. only to see his choice fall in love with another man – a younger man and good friend of Natty’s. The Pathfinder remains a classic and entertaining account of the American wilderness and of aspects of human experience in the New World. Probably the best of the five Leatherstocking novels.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 24.9złoto wrocławia, mentalizm, agnieszka szpak, fizjologia człowieka górski pdf, wypożyczalnia internetowa, monologi, sieć – ostatni bastion ss, opiekun medyczny w praktyce pdf, aleksandra zaprutko-janicka, znani ślązacy, zanurzeni w liczbach, afryka problemy, ewolucja religii, molnar chłopcy z placu broni, houellebecq serotonina, audiobook mp3 download, podstawy konstrukcji maszyn dietrich, wśród mnichów…