Królowe Mogadiszu

Autor: Paweł Smoleński

Wyniszczona trwającą od dwudziestu pięciu lat wojną domową. sterroryzowana samobójczymi atakami terrorystycznymi. doświadczona klęską głodu Somalia od lat plasuje się w czołówce państw. w których panują najtrudniejsze warunki życia. Zagraniczni dziennikarze nie ruszają się nigdzie bez uzbrojonych po zęby ochroniarzy. ale miejscowi muszą radzić sobie sami. Niektórzy – tak jak Baszir. właściciel hoteli. w których zatrzymują się wszyscy zagraniczni goście w Mogadiszu – wierzą. że w Rogu Afryki jeszcze będzie lepiej. Wielu straciło nadzieję; poddali się. żyją z dnia na dzień. troszcząc się tylko o to. by zdobyć kolejną porcję khatu. narkotyku. który żuje dziewięćdziesiąt procent somalijskich mężczyzn.

Kobiety nie mogą sobie pozwolić na rezygnację – mają dzieci. W kraju legendarnej królowej Arawello. która przed wiekami odsunęła mężczyzn od władzy. kobiety wciąż walczą o przetrwanie dla swoich rodzin. Wyplatają koszyki i maty z resztek starych worków wygrzebanych na wysypisku śmieci. Pracują w policji. zakładają organizacje wspierające uchodźców. Sprzedają khat na rogach ulic. W kolorowych czadorach. czasem przymierające głodem. ale wciąż piękne jak modelki. Królowe Mogadiszu.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 16.45


Wśród zatrutych noży. Zapiski z getta i okupowanej Warszawy

Autor: Agnieszka Haska

Tadeusz Obremski (ur. 1900) przed wojną był współwłaścicielem doskonale znanej ówczesnym warszawiakom firmy obuwniczej H. Obremski i S-wie. Jego notatki z okresu okupacji. pisane podczas ukrywania się po tzw. aryjskiej stronie. to dokument szczególny. przekazany rodzinie po wojnie przez ukrywającego ich Polaka – autor. jego żona i córka zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach w czerwcu 1944 r.

Obremski opisuje doświadczenia swoje oraz całej rodziny w getcie i poza nim okiem przedsiębiorcy. któremu wojna przerwała pasmo sukcesów zawodowych. Starał się przy tym przedstawić jak najpełniejszy obraz tragedii przeżywanej przez naród żydowski. traktując swoje zapiski jako dokument historyczny. Po wyjściu na aryjską

18: https://woblink.com/ebook/ocalony-z-zaglady-aaron-elster-125682u

Cena:


ISBN

9788363444228: Wydawnictwo

Format

25: https://woblink.com/ebook/tesknota-nachodzi-nas-jak-ciezka-choroba-korespondencja-wojenna-rodziny-finkelsztejnow-1939-1941-ewa-kozminska-frejlak-chaim-finkelsztajn-125671u

Cena: Chaim Finkelsztajnmyszy i ludzie, zadania klasa 3, tomasz bąkowski, zioła pdf, assassin creed odyssey poradnik, dzikie serce tęsknoty męskiej duszy pdf, anegdoty o sławnych ludziach, grzeszny doktor whitney g pdf, edulandia.pl, spod kościoła, córka barbary brylskiej, perwersyjna miłość ksiazka pdf, materiałoznawstwo elektrotechniczne, gardner inteligencje wielorakie, elżbieta hornowska, rozmowy z seryjnymi, zarządzanie w sporcie…