^W górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Projekt : „Sto lat odzyskania przez Polskę niepodległości” był realizowany w Szkole Podstawowej nr 47. Głównymi celami jego realizacji  było poszerzenie i ugruntowanie wiedzy na temat historii Polski, a także dróg prowadzących nasz kraj do odzyskania niepodległości.

Przez prowadzone działania kształtowaliśmy w naszych uczniach postawy: patriotyczne, obywatelskie, społeczne, kreatywności, samodzielności, pomysłowości i zaangażowania we wspólne działania.

Realizacja przybierała różne formy w zależności od przedmiotu. Dużą część prac zaprezentowaliśmy na szkolnych korytarzach w formie wystaw. Część, tak jak powstałe prezentacje i filmy, posłuży do edukacji patriotycznej w dalszym nauczaniu.

Pod kierunkiem nauczycieli powstały plakaty promujące wolność, na którym uczniowie przedstawili swoje wyobrażenie wolności.

Chrzest Polski – choć odległa historia, tez znalazł odbicie  w pracach plastycznych i rzeźbach.

Graficzna linia czasu prowadziła  nas przez KALENDARIUM  HISTORII POLSKI.

Lekcje przyrody i geografii, przybliżały krajobrazy naszej Ojczyzny, jak i małej ojczyzny - Wrocławia. Powstały piękne plakaty tworzone w grupach.

Uczniowie klasy 4 wykonali makiety naszej szkoły w  odświętnym wydaniu – prezentowane w holu.

Wśród zaproponowanych działań było wykonanie  prezentacji multimedialnej przez uczniów klas 6 na temat „Stefan Kardynał Wyszyński – wybitna postać Kościoła w epoce komunizmu”.

Ciekawy temat zaproponowało uczniom Multicentrum, zapraszając na zajęcia

„ Marszałek Piłsudski był kibicem, czyli o sporcie sto lat temu”.

Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w „Biegu dla Niepodległej”, który odbył się w Parku Słowackiego – pobiegli reprezentanci klas5.

Uczniowie klas 5 przybliżyli nam ,przez wykonanie prac, nasze odznaczenia narodowe, które otrzymują z różnych okazji wybitni Polacy.

Przez udział w ogólnopolskiej akcji „ Pocztówka dla Powstańca” ponad 100 uczniów  wysłało do żyjących powstańców słowa podziękowania, gratulacji i pozdrowień.

Na lekcje zapraszani byli goście, którzy przybliżali uczniom drogę dojścia do niepodległości.

W ramach zajęć plastycznych uczniowie przygotowali kotyliony w barwach narodowych, które  w dniu 9 listopada- podczas podsumowania projektu pięknie zdobiły nasze piersi.

8 listopada odbył się Quiz historyczny : „Z kart historii Polski”, w którym wzięli udział wszyscy chętni uczniowie klas 4-6.

„100 słów dla Polski”, to konkurs literacko-kaligraficzny klas 3-6. Prace nagrodzone i wyróżnione zdobią nasz hol.

Aktywny udział naszych uczniów w zaproponowanych działaniach dla uczczenia 100 -lecia Niepodległości naszej Ojczyzny stanowi piękny hołd dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach.

Opr. Joanna Słomka